10062
25-ОН вітамін D
Строк виконання: 4 дні
Підготовка:
1. Аналіз проводиться вранці натщесерце (не вживати їжу впродовж 8 годин, можна пити тільки негазовану воду).
2. Рекомендовано відпочити протягом 30 хвилин перед забором крові.
3. За добу до обстеження не рекомендовані фізичні навантаження та вживання алкоголю.
4. Не палити протягом 2-х годин перед забором крові.
5. Напередодні обстеження не вживати вітамінні препарати та біодобавки.

Опис аналізу:
Визначення 25-гідроксикальциферолу – основного лабораторного показника рівня вітаміну D в організмі. Лабораторне дослідження, за допомогою якого визначається, наскільки організм насичений кальциферолом - життєво важливою хімічною сполукою, загальновідомою як вітамін D. У процесі дослідження можна визначити концентрацію однієї з неактивних форм вітаміну D - 25-гідроксікальциферолу або 25(ОН)D, який знаходиться в крові у високій концентрації, завдяки тривалому періоду напіврозпаду.

Вітамін D може вироблятися організмом самостійно - його синтез відбувається в шкірі під впливом ультрафіолету, наявного в сонячному випромінюванні. В такому випадку вітамін D називається ендогенним або холекальциферолом (D3), а його кількість залежить від тривалості перебування під сонцем і інтенсивності випромінювання.

Вітамін D, який потрапляє в організм з їжею, називається екзогенним або ергокальциферолом (D2). Основним джерелом вітаміну D є жирна морська риба, деяка його кількість є в печінці тварин, сирі і вершковому маслі, курячих жовтках і м'ясі. Джерелом вітаміну D при промисловому виробництві є дріжджі.

Незалежно від природи вітаміну D, в печінці він переробляється на 25-гідроксікальциферол і в комплексі з білками переноситься по кровотоку. Лабораторна оцінка рівня вітаміну D в організмі базується на вимірюванні рівня 25(ОН)D і відображає сумарний рівень D2 і D3.

У нирках неактивна форма вітаміну перетворюється в активну - 1,25-дигідроксікальциферол. Саме ця хімічна сполука грає важливу роль в людському організмі - підтримує на належному рівні концентрацію кальцію, фосфору і магнію. Вітамін D сприяє абсорбції кальцію з кишечника, а також повторному всмоктуванню фосфору і кальцію в нирках.

Для людського організму небезпечний як брак, так і надлишок вітаміну D. При недостатній його кількості не заповнюється потреба кальцію, через що організм починає видобувати його з кісток (у дорослих це може викликати остеопороз, а у дітей - рахіт). Надлишок вітаміну D шкодить ниркам, може викликати затримку росту, порушувати роботу імунної системи, викликати інтоксикацію і порушувати метаболізм кальцію в організмі.


Показання:

Призначається для діагностики остеопорозу, рахіту у дітей; при нирковій остеодистрофії; при розладах травлення; під час вагітності, тощо.