10096
Альфа-фетопротеїн (АФП)
Строк виконання: 1 день
Підготовка:
1. Аналіз проводиться вранці натщесерце (не вживати їжу впродовж 8 годин, можна пити тільки негазовану воду).
2. Рекомендовано відпочити протягом 30 хвилин перед забором крові.
3. За добу до обстеження не рекомендовані фізичні навантаження та вживання алкоголю.
4. Не палити протягом 2-х годин перед забором крові.
5. При вагітності аналіз здають з 15 по 21 тиждень.
6. Напередодні дослідження припинити прийом будь-яких лікарських препаратів (по узгодженню х лікарем).

Опис аналізу:
Визначення альфа-фетопротеїну у крові.
Альфа-фетопротеїн - білок, що виробляється ембріоном, який в лабораторній діагностиці застосовується для оцінки стану плода на різних етапах вагітності. У дорослих людей (чоловіків і не вагітних жінок) наявність цього білка може вказувати на розвиток онкологічного захворювання або хвороб печінки.

Альфа-фетопротеїн дуже важливий для нормального розвитку плоду, граючи роль, аналогічну білку альбуміну в організмі дорослої людини. АФП обмежує вплив естрогенів на ембріон, пов'язуючи їх. Альфа-фетопротеїн захищає плід від імунної системи материнського організму, який в іншому випадку починає виробляти антитіла проти білків ембріону. Також він забезпечує транспортування ряду життєво важливих речовин (наприклад, поліненасичених жирних кислот) з крові матері до плоду.

З початку вагітності АФП виробляється жовтим тілом яєчників, приблизно з 5 тижня альфа-фетопротеїн продукується жовтковим мішком ембріона. Надалі, у міру розсмоктування жовткового мішка, цю функцію перехоплює печінка плоду і епітеліальна вистилка його кишечника. Зазвичай це відбувається до кінця першого триместру вагітності

У крові матері білок може виявлятися з 10 тижня вагітності. Його концентрація поступово наростає, починаючи з 14-15 тижнів. Після народження рівень альфа-фетопротеїну в організмі немовляти постійно знижується, а до віку 8-12 місяців спостерігаються лише слідові концентрації АФП.

У крові дорослих альфа-фетопротеїн не виявляється зовсім або реєструється в мінімальній кількості. Незначне зростання цього показника може бути ознакою хвороб печінки, сильне підвищення - злоякісного новоутворення. Пояснюється це тим, що деякі ракові клітини можуть мати характеристики ембріональних клітин, в тому числі, здатність до синтезу АФП.

Найчастіше рівень альфа-фетопротеїну зростає у пацієнтів з раком печінки або статевих залоз, причому в першому випадку, зростання рівня онкомаркера в крові може випереджати появу симптомів на кілька місяців.


Показання:

Призначається при підозрі на наявність метастазів у печінці; для ранньої діагностики злоякісних новоутворень у яєчках чоловіків або яєчників жінок; для контролю ефективності лікування онкопатологій (у комплексі з ХГЛ); для пренатальної діагностики вроджених аномалій плоду (дефекту нервової трубки, синдрому Дауна) при вагітності у комплексі з визначенням ХГЛ та вільного естрогену.