10182
Кашлюк, Bordetella (pertussis, parapertussis) (ПЛР, мазок з ротоглотки) (якісне визначення)
Строк виконання: 3 дні
Підготовка:
1. Аналіз проводиться вранці натщесерце (не вживати їжу впродовж 8 годин, можна пити тільки негазовану воду).
2. За 3-4 год виключити: прийом їжі, пиття, полоскання ротової порожнини та глотки, не чистити зуби, не курити, не жувати жувальну гумку.
3. Не палити протягом 2-х годин перед забором крові.
4. Відбір біоматеріалу проводиться до початку або через 14 днів після закінчення курсу лікування антибактеріальними, імунобіологічними, протигрибковими, противірусними препаратами.

Опис аналізу:
Кашлюк - це інфекція верхніх дихальних шляхів, яка спричиняється бактерією Bordetella pertussis і характеризується сильним, тривалим кашлем.
Ця інфекція передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання. Інкубаційний період триває від 7 до 10 днів, але може бути і до 3 тижнів. Кашлюк проходить кілька стадій - катаральну, пароксизмальну і реконвалесцентну - кожна з яких має свої характеристики.
Початкові симптоми кашлюку можуть бути схожі на симптоми вірусної інфекції верхніх дихальних шляхів, такі як нездужання, нежить, сухий кашель і сльозотеча. На другій стадії, пароксизмальній, хворі переживають напади інтенсивного кашлю, які можуть супроводжуватися ціанозом, випинанням язика, слинотечею та іншими симптомами. Пароксизми кашлю можуть спровокувати різні дії, такі як плач, сміх або їжа, і часто збільшуються вночі. Після пароксизмальної стадії настає стадія реконвалесценції, коли кашель поступово зменшується.

Для підтвердження діагнозу кашлюку необхідне негайне лабораторне підтвердження, оскільки раннє виявлення та лікування мають вирішальне значення у зменшенні передачі інфекції. Коли є клінічна підозра на кашлюк, діагноз має бути підтверджений за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), яка зараз замінює бактеріологічний посів. Чутливість бактеріологічного дослідження та ПЛР найвища на початкових стадіях кашлюку - катаральній та ранній пароксизмальній фазах.

Показання:
  • Нападоподібний кашель, що супроводжується глибоким свистячим вдихом, блюванням, інколи ціанозом (до 3 тижня захворювання);
  • Обстеження осіб, які перебували в контакті з хворими на кашлюк;
  • Диференційна діагностика кашлюку з гострими респіраторними інфекціями, бронхітом, бронхіальною астмою, пневмонією.