10273
Хоріонічний гонадотропін людини вільний (ХГЛ вільний)
Строк виконання: 1 день
Підготовка:
1. Аналіз проводиться вранці натщесерце (не вживати їжу впродовж 8 годин, можна пити тільки негазовану воду).
2. За добу до обстеження не рекомендовані фізичні навантаження та вживання алкоголю.
3. Не палити протягом 2-х годин перед забором крові.
4. Рекомендовано 30 хвилин відпочинку перед забором крові.
5. За добу до забору крові припинити вживання лікарських препаратів (по узгодженню з лікарем).

Опис аналізу:
Хоріонічний гонадотропін людини вільний (ХГЛ вільний) є глікопротеїновим гормоном.

Синтез ХГЛ переважно здійснюється синцитіальним шаром трофобласту під час вагітності. Основна кількість циркулюючого ХГЛ метаболізується клітинами печінки, близько 20% виводиться із сечею. Гормон підтримує активність та існування жовтого тіла, беручи цю роль від лютеїнізуючого гормону через 6-8 днів після овуляції. Він є основним гормоном ранньої вагітності та стимулює розвиток трофобласту. Максимуму рівень ХГЛ досягає на 10-11-й тиждень, а потім поступово знижується. Крім того, ХГЛ стимулює продукцію естрогенів та слабких андрогенів клітинами яєчників та сприяє розвитку функціональної активності самого хоріону, а надалі і плаценти, що утворюється в результаті дозрівання та розростання хоріональної тканини. У чоловіків ХГЛ стимулює вироблення тестостерону в яєчках.

Існує кілька варіантів, або ізоформ, ХГЛ, до яких входить бета-ХГЛ вільний, або незв'язаний. Визначення цього показника застосовується у діагностиці трофобластних захворювань, деяких пухлин, патологій вагітності. Підвищення концентрації вільного бета-ХГЛ у вагітних жінок у першому триместрі вагітності може свідчити про наявність ризику розвитку трисомії за 21 хромосомою (синдром Дауна) у плода. Зростає ризик розвитку та інших анеуплоїдій плоду – станів, у яких клітини організму містять змінене число хромосом, не кратне нормальному гаплоїдному набору.

Показання:
Визначення даного показника входить до діагностичного скринінгу хромосомних аномалій плода в першому триместрі вагітності. Поряд з виявленням вільної бета-субодиниці ХГЛ рекомендується визначення рівня асоційованого з вагітністю протеїну-А плазми (PAPP-A). Зниження концентрації гормону може свідчити про розвиток інших хромосомних аномалій у плода, зокрема синдрому Едвардса, трисомії за 18 хромосомою.

Визначення концентрації бета-субодиниці ХГЛ використовується в діагностиці та моніторингу перебігу захворювань трофобласту у жінок: міхурцевий занесок, хоріонепітеліома (трофобластичні хвороби).