10262
Кортизол (в добовій сечі)
Строк виконання: 2 дні
Підготовка:
  • Напередодні здачі аналізу необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю і кави, слід не їсти продукти, які впливають на колір сечі (буряк, яскраві фрукти, овочі).
  • За день до здачі сечі уникати вживання гострої та солоної їжі, сильно кислих продуктів. Попередньо погодивши з лікарем, потрібно припинити прийом препаратів, здатних вплинути на результат аналізів.
  • Відбір сечі проводити в сухий, чистий, одноразовий стерильний контейнер з кришкою, що загвинчується, а для новонароджених дітей – сечоприймач
  • Підготувати необхідний матеріал для проведення відбору: - стерильний контейнер з кришкою, що загвинчується кілька штук об'ємом 60-120 мл і 2-3 л. Перевірити терміни придатності стерильного контейнера, сечоприймача та цілісність упаковки
  • Сечу відібрати самостійно вдома. Першу порцію сечі о 06:00 годині ранку випустити в унітаз. Усі наступні порції сечі, збирати кожні 3 год (до 06:00 год ранку наступного дня) в окремий стерильний аптечний контейнер. Зняти кришку з підготовленого стерильного контейнера, підставити його під струмінь сечі і наповнити, вміст якого злити в загальний контейнер. Після кожного зливання сечі, загальний контейнер щільно закривається і зберігається в прохолодному, захищеному від світла місці, бажано в холодильнику на нижній полиці, не допускаючи замороження. О 06:00 ранку наступного дня після збору останньої порції сечі потрібно, орієнтуючись на мітку загального контейнера, записати добовий об'єм сечі (наприклад: діурез 1200 мл).
  • Весь зібраний матеріал за добу слід збовтати і відлити близько 50-100 мл сечі в стерильний аптечний контейнер. Всю 2-3 л ємність із сечею приносити до лабораторії не потрібно! Закритий контейнер транспортувати до пункту забору біоматеріалу до 2 годин після останнього сечовиділення. Забір матеріалу проводимо тільки у вівторок і четвер.
  • Для жінок: збирання сечі провести після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Для попередження контамінації сечі виділеннями з піхви перед забором матеріалу бажано ввести тампон. Жінкам не рекомендується відбирати сечу під час менструації і впродовж 5-7 днів після цистоскопії. Застереження! У жінок сеча не повинна збиратися під час менструації! Таке можливо лише при гострій необхідності і при заборі сечі вхід в піхву потрібно закрити тампоном!
  • Для чоловіків: перед збором сечі провести туалет зовнішніх статевих органів. При сечовипусканні необхідно повністю відтягнути шкірну складку, звільнити зовнішній отвір сечовипускного каналу.
Опис аналізу:
Кортизол - стероїдний гормон, виробляється пучковою зоною кори надниркових залоз. Секреція кортизолу стимулюється адренокортикотропним гормоном (АКТГ) передньої частки гіпофізу. Лише 10% кортизолу у крові знаходиться у вільному стані та виділяється з сечею у незміненому вигляді. Кортизол регулює артеріальний тиск, опосередковано сприяє підвищенню концентрації глюкози, впливає на вміст натрію і кальцію, сприяє посиленню розщеплення жирів та збільшенню вмісту холестерину. При інтерпретації результатів лабораторного дослідження кортизола, необхідно враховувати, що він є стресовим гормоном, і на його рівень у крові суттєво може вплинути психосоматичний стан пацієнта, тому доцільно оцінювати добову екскрецію кортизолу у сечі.

Показання:
Діагностика гіпо -та гіперкортицизму, діагностика адреногенітального синдрому, діагностика порушень менструального циклу, ендокринного безпліддя, невиношування вагітності, артеріальна гіпертензія, м'язова слабкість, передчасний статевий розвиток, остеопороз, довготривале лікування кортикостероїдами аутоіммунних та алергічних захворювань, гостра інфекція, шок, стрес, травматична та опікова хвороби.